Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.

Кочубеївський сільський голова

 

Дударь

Іван

Іванович

ЗверненняЗверненняЗвернення

Утворення адміністративно-територіальної одиниці:

Кочубеївська сільська територіальна громада

Жовтень - місячник боротьби з раком молочної залози

Опубликовано 09.10.2020

     Рак молочної залози (РМЗ) – на другому місці в світі за кількістю смертей від різних новоутворень.   В Україні рак молочної залози посідає 1-ше місце серед онкологічних захворювань у жінок. Кожні 35 хвилин у однієї з жінок діагностують захворювання, і кожну годину пацієнтка помирає від цієї страшної хвороби. Фахівці вельми стурбовані зростанням захворювання і закликають жінок вчасно обстежуватися, особливо тих жінок, які потрапляють у групу ризику.

Фактори ризику:

Вік – в 90% випадків рак молочної залози діагностується після 40 років, при цьому максимальна захворюваність відзначається у віці 40-60 років.

Репродуктивна історія – ризик захворювання на РМЗ може збільшити відхилення від нормальних функцій:
– ранній початок менструацій до 12 років;
– пізніше припинення менструацій після 50 років;
– хронічне порушення менструального циклу;
– відсутність вагітності або пізня вагітність після 30-35 років;
– відсутність годування груддьми після пологів;
– довгий (більше 7 років) прийом гормональних контрацептивів, особливо в ранньому віці або до перших пологів.

Харчування – вважається, що переїдання жирів тваринного походження, продуктів з високим вмістом холестерину, цукру, смажених і пересмажених продуктів, концентрованих бульйонів, яєчного жовтка, вершкового масла та інших продуктів, багатих холестерином, може порушувати біохімічний і гормональний баланс.

Вітаміни – хронічну нестача вітамінів, особливо бета-каротину, пов’язують з ризиком розвитку раку.
Ожиріння – у жировій тканині збільшується утворення естрогенів, а вони, своєю чергою, специфічно впливають на тканину молочної залози.

Травми молочних залоз – якщо вже є передпухлинні або початкові пухлинні захворювання, то неодноразові удари і здавлювання можуть їх стимулювати.

Спадковість – за наявності одного близького родича (мати, сестра, тітка) з раком молочної залози шанс виникнення раку подвоюється, а якщо таких родичів більше одного, цей показник вже в 3-4 рази вище.

Куріння і алкоголь – більше 30 грамів алкоголю на день в перерахунку на спирт збільшує ризик розвитку раку. Жінки, що курять в інтервалі 15-35 років, ризикують захворіти на рак молочної залози на 34% більше, курці зі стажем 35 років ризикують захворіти вже на 59%. Може впливати і пасивне куріння, особливо в дитинстві і молодості.

Фонові захворювання – за деяких захворювань (хронічне запалення придатків, захворювання щитовидної залози, печінки), змінюється секреція певних гормонів і їхнього обміну в організмі.

Виділяють й інші фактори ризику. Наприклад, якщо у жінки є ракова пухлина в одній молочній залозі, це підвищує ймовірність виникнення нової пухлини у другій молочній залозі або в іншій частині тієї ж самої залози. Доброякісні (не ракові) зміни молочної залози також підвищують ризик розвитку раку молочної залози.

Психологічні фактори – існує думка, що ґрунтується на психологічній практиці та східній мудрості, що рак молочної залози виникає від образ на чоловіка або коханого чоловіка. Можна припустити, що, оскільки молочна залоза – гормонозалежний орган, постійний стрес, образи, депресивний стан змінює стан гормональної системи і може призводити до такої ситуації, що може розвиватися злоякісна пухлина. Цей факт не підтверджено науково, однак є спостереження, що якщо навіть на тлі лікування налагоджуються процеси в сім’ї, можуть бути сприятливі прогнози.

Профілактика

Оскільки факторів ризику велика кількість, можна з упевненістю сказати, які з них можуть вплинути на розвиток захворювання. Щоб знизити ризик захворюваності на рак молочної залози, можна змінювати ті фактори ризику, які залежать від вас. Наприклад, вести здоровий спосіб життя, не курити і не вживати алкоголь, вчасно лікувати всі захворювання, які можуть сприяти розвитку хвороби, усвідомлено підходити до вагітності. Знизити ризик розвитку раку можна, якщо годувати дитину грудьми до 7 місяців.

Виявлення раку молочної залози

Надійного способу запобігти раку молочної залози не існує. Тому основна рекомендація – регулярно проходити профілактичний огляд, щоб виявити захворювання ще на ранній стадії. Виявити рак на ранній стадії можна, якщо виконувати наступні рекомендації:
Жінкам до 40 років 1 раз на рік потрібно проходити УЗД і консультацію мамолога, гінеколога або онколога за місцем проживання в поліклініці;

Після 40 років слід робити мамографію (рентген молочних залоз) кожні 2 роки, а за наявності деяких факторів ризику (обтяжена спадковість, ранній початок менструації, часті аборти, перші пологи після 30 років, відмова від годування грудьми, прийом замісної гормональної терапії, захворювання молочних залоз) – 1 раз на рік;

Після 50 років потрібно проходити мамографію щороку;

Щомісяця кожній жінці слід робити самообстеження молочних залоз, що допоможе не тільки зменшити частоту запущених форм раку молочної залози, але і зменшити смертність від раку на 18,8%.Обстеження в державних поліклініках і онкологічних центрах безкоштовне, іноді лише просять заплатити за витратні матеріали (плівку), оскільки не завжди вистачає фінансування з держбюджету. Сучасне обладнання дозволяє зберігати дані в цифровому зображенні в базі даних. Апарати для цифрової мамографії дозволяють діагностувати ранні доклінічні форми раку – від 0,1 до 2 см, чого не зробиш на огляді. На жаль, у нашій країні тільки приватні центри і великі державні мають апарат для цифрової мамографії.

  Самообстеження молочної залози

Як вже було сказано, самостійно обстежити молочну залозу необхідно раз на місяць, за найменших підозр необхідно відразу звернутися до лікаря. Самостійно обстежити молочні залози можна такими способами:

В положенні лежачи. При обмацуванні правої молочної залози під праву лопатку підкладіть невелику подушку або валик, долоня правої руки при цьому розміщена під головою. Обстежте праву молочну залозу лівою рукою. Для цього пальцями обмацайте молочну залозу круговими рухами з легким натисканням, починаючи від країв молочної залози в напрямку соска, обмацуючи таким чином всі відділи молочної залози. Аналогічно обмацайте ліву молочну залозу.

Перед дзеркалом. Проводьте огляд молочних залоз з опущеними руками, а потім з піднятими, при цьому звертаючи увагу на форму молочних залоз, збільшення або зменшення розміру однієї з молочних залоз, наявність втягнення або виразки, зміни кольору шкіри. Легко стисніть обидва соска у їх основи вказівним і великим пальцями, щоб перевірити наявність виділень. Дослідіть пахвові западини, поклавши руку на тверду основу і обмацуючи пальцями круговими рухами праву пахвову западину, ліву – пальцями іншої руки.

Під час прийняття душу. Підніміть праву руку, а пальцями лівої руки дослідіть всі відділи правої молочної залози. Також обмацайте ліву молочну залозу.  Якщо ви виявите набряки, ущільнення в тканині залози, потовщення, інші утворення, обов’язково зверніться до лікаря.

                                                           КНП "Кочубеївський ЦПМД"

Жовтень - місячник боротьби з раком молочної залози