До уваги жителів громади

Опубликовано 05.11.2019

Що таке поліомієліт?

Поліомієліт(поліо)- це дуже заразне захворювання, спричинене вірусом поліо, який вражає нервову систему та може призвести до паралічу або навіть смерті. Параліч може наступати на все життя, і жертви поліо отримують каліцтва через це захворювання. 5-10% паралізованих помирають через ураження дихальних м'язів.

Вірус зазвичай інфікує дітей, які не вакциновані або не отримали всіх доз вакцини. У деяких випадках він може вражати підлітків і дорослих, які не отримували щеплень.

Як розповсюджується вірус?

Вірус поліо є дуже заразним. Він може передаватися від дитини до дитини та інфікувати їх без жодних симптомів. Поки не призведе до хвороби та паралічу однієї дитини, яка не має щеплення.

Поліо передається під час контакту з інфікованою людиною: як правило, через брудні руки до рота,  а після цього розмножується у кишечнику. Вірус може заражати воду та їжу, якщо люди не миють  руки.

Якими є симптоми інфекції, спричиненої вірусом поліо?

Якщо у дитини раптово з'являються такі ознаки ,як слабкість м'язів кінцівок або біль у ногах чи руках, негайно повідомте медичного працівника. Це можуть бути потенційні ознаки поліомієліту. Не наражуйте на ризик захворювання поліомієлітом ваших дітей – зробіть їм щеплення.

Чи можна запобігти інфікуванню поліо?

Ліків від цієї хвороби не існує. Але йому можна запобігти  за допомогою щеплення[W1] .

Які вакцини від поліо використовуються, та як вони вводяться?

Є два типи безпечних та ефективних вакцин:

1. Оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) — дві краплі в рот. Вона використовується для зупинення

спалахів та досягнення високого рівня захисту дітей у ситуації, коли є циркуляція вірусу, а також

для проведення рутинної імунізації.

2. Інактивована  поліомієлітна вакцина (ІПВ), що вводиться шляхом ін’єкції. Вона використовується

для рутинної імунізації.

СКІЛЬКИ ДОЗ ВАКЦИНИ МАЄ ОТРИМАТИ ДИТИНА?

Як правило, коли в країні не має циркуляції вірусу поліо, для забезпечення захисту необхідно мінімум чотири дози поліо вакцини. Але у випадку спалаху, а також щоб зупинити циркуляцію вірусу необхідні додаткові дози ОПВ вакцини.

Якщо дитині, яка вже повністю вакцинована, дати кілька додаткових доз ОПВ, це не лише означатиме більший рівень захисту для неї, а й зупинить циркуляцію вірусу в оточенні.

Навіть повністю щепленим дітям потрібно зробити ще декілька щеплень вакциною ОПВ протягом

додаткових турів з імунізації.

ЧИ БЕЗПЕЧНО ВАКЦИНУВАТИ ВІД ПОЛІО ХВОРИХ ДІТЕЙ?

Дуже важливо забезпечити вакцинацію дітей з хронічними захворюваннями, оскільки вони більш вразливі до інфекцій.

Справжні протипоказання до щеплення ОПВ — це надзвичайно рідкісне явище. Їх може визначити ваш лікар. Протипоказання на строк більший за два тижні може визначити тільки імунологічна комісія, що зазвичай збирається у районній лікарні або міській / обласній поліклініці.

ХТО СХИЛЬНИЙ ДО ХВОРОБИ?

В Україні, де достатнім захистом від поліомієліту за допомогою щеплень забезпечено менше 40% дітей, захворіти на нього можуть усі невакциновані — і дорослі, й діти. Найчастіше поліомієліт вражає дітей до 5 років. ЯК МОЖНА ЗАРАЗИТИСЯ? Хворобу викликають поліовіруси, що потрапляють до організму зазвичай через немиті руки і зрідка через брудну воду. Вони розмножуються у епітеліальних клітинах горла й кишечника і може вражати нервову систему. Інфікована людина може виділяти вірус навіть за 7—10 днів до початку захворювання і залишається заразною впродовж 3—6 тижнів після інфікування. Зовні більшість носіїв вірусу неможливо виявити вчасно — через відсутність взагалі будь-яких ознак хвороби. Через це вірус створює особливу небезпеку для тих, хто оточує його носія, бо присутність і швидке поширення смертельно небезпечної інфекції лишаються непоміченими.

СИМПТОМИ

Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому прояви хвороби можуть бути різними: • Жодних симптомів — без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків. В такому разі вірус створює особливу небезпеку для тих, хто оточує його носія, оскільки присутність і швидке поширення смертельно небезпечної інфекції лишається непоміченою. • Грипоподібні симптоми — лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання, — протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них. За такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків, вірус розповсюджується найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу. • Рухові розлади — сильний біль у вражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин. Параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. При одужанні після поліомієліту функція вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється. Дуже рідко симптомом ураження поліовірусом центральної нервової системи також буває менінгіт.

ЩО РОБИТИ З ДОРОСЛИМИ? Дорослі, які у дитинстві отримали всі необхідні дози вакцини проти поліомієліту, захищені від хвороби. Втім, у ситуаціях підвищеного ризику зараження вірусом навіть вакцинованим дорослим варто зробити щонайменше одне додаткове щеплення. Варіант додаткової дози вакцини проти поліо слід розглянути для таких категорій осіб:

• мандрівники, що в’їжджають до країн із ризиком зараження поліовірусом;

• військові у зоні конфлікту; • представники гуманітарних місій;

• працівники лабораторій, що працюють з вірусом поліомієліту;

• медичні працівники, що контактують з людьми, хворими на поліомієліт.

Доросла людина, яка ніколи не отримувала щеплень від поліомієліту, повинна отримати 4 дози вакцини для створення достатнього захисту від хвороби.

КНП "Кочубеївський ПМСД"

До уваги жителів громади