Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.

Кочубеївський сільський голова

 

Дударь

Іван

Іванович

ЗверненняЗверненняЗвернення

Утворення адміністративно-територіальної одиниці:

Кочубеївська сільська територіальна громада

До уваги батьків та працівників освіти!

Опубликовано 02.09.2020

КНП «Кочубеївський ЦПМД» проводить профілактичний огляд дітей, які будуть відвідувати дошкільні та шкільні навчальні заклади та хоче виразити своє занепокоєння станом здоров’я маленьких пацієнтів. За останній місяць в  АЗПСМ с. Кочубеївка сімейним лікарем було оглянуто 39 дітей. З них 23% було направлено на консультацію до офтальмолога, 56% мають проблему з фізичною підготовкою. Ці показники значно зросли при порівнянні з минулим роком. Можливо, це наслідки довготривалого карантину-коли діти були змушені знаходитися вдома та займатися навчанням «он-лайн на дивані». Немає ні для кого секрету, що діти інтенсивно ростуть та потребують корекції режиму харчування та розкладу дня з боку дорослих- що не завжди можуть контролювати батьки. Велике прохання від медиків до батьків та працівників освіти – подбати про дітей, приділити їм максимум уваги, цікавитися, чим вони займаються та контролювати їх фізичний та психологічний стан.

Наші очі дозволяють нам не губити з поля зору безліч дрібниць, проте часто самі залишаються поза нашою увагою. Щоб зменшити ризики погіршення зору, повноцінно та збалансовано харчуйтесь, слідкуйте за вагою, залиште шкідливі звички, як-от, куріння та ходіть на прогулянки. Останній пункт навіть важливіший, ніж здається. Дослідження вказують на те, що міопія прогресує повільніше у тих дітей, які частіше бувають на свіжому повітрі. Якщо ж у вас є проблеми з зором - зверніться до фахівця. Не лікуйте його самостійно з допомогою вправ  чи закапувань незрозумілими краплями. Лікар допоможе вибрати найбільш дієвий метод лікування особисто для вас: окуляри, лінзи, фармакологічне лікування чи лазерну корекцію зору.

                                   Декілька порад, аби запобігти зниженню зору:

  1. 1.     Дотримання зорової гігієни – це читати на відстані 30-40 см від тексту,    через 40 хвилин робити перерву на 10-15 хвилин, раз на пів-року відвідувати лікаря-офтальмолога.
  2. 2.     Вправи для очей, що сприяють не тільки розслабленню, а й тренуванню очей. Гімнастика зміцнює м'язи ока, знімає напруження. Прості рухи очима  вверх-вниз, вправо-вліво, колові рухи розслаблюють втомлені м'язи. Потім можна міцно заплющити очі – і швидко розплющити, а далі, заплющивши очі, зробити масаж очного яблука пучками середніх пальців. Ці вправи дуже корисно виконувати у перервах між заняттями по кілька разів.
  3. 3.     Фізична активність, особливо плавання, допомагає розслабленню і оздоровленню організму в цілому. Повноцінний літній відпочинок на морських курортах або в селах далеко від міста на свіжому повітрі. У дітей, які мало або зовсім не бувають на прогулянках порушується фосфорно-кальцієвий обмін. Унаслідок цього відбуваються зміни тонусу очних м'язів. Слабкість цих м'язів при високому зоровому навантаженні і недостатній освітленості спричиняє розвиток короткозорості і її прогресування.
  4. 4.     Масаж, як загальнозміцнюючий засіб і як лікувальний, оскільки однією      з причин погіршення гостроти зору може бути сколіоз.
  5. 5.     Для покращення зору слід вживати вітаміни А, В, С, а також кальцій. Відомо, що найбільше вітаміну А, необхідного для підтримання нормальної роботи сітківки та для нічного зору, міститься у моркві. Рибофлавін – вітамін групи В, який допомагає при дистрофії рогівки, міститься в молоці, яйцях, печінці, м’ясі, сирі, рибі, зелених листових овочах, грибах і кисломолочних продуктах. Вітамін С підвищує витривалість очей, попереджає розвиток катаракти та розрив очних капілярів. На нього багаті шипшина, квашена капуста, цитрусові. Потрібен також кальцій, який не дає можливості «розтягуватися» сполучній тканині очей, тобто попереджає розвиток короткозорості. Найбільше кальцію містять сир, м’ясо, яйця, капуста, зелений салат.

Шановні батьки! Рекомендуємо Вам обов’язково дотримуватись наших рекомендацій та звертатися до сімейного лікаря при щонайменшій підозрі на погіршення зору у Вашої дитини з тим, щоб розпочати лікування очей на етапі «спазму акомодації», який ще називають синдромом втомлених очей.

 

      Також всім відомо, що фізична активність і фізичний розвиток дітей впливають на адаптаційні можливості організму, що росте. Достатня фізична активність підтримує задовільні параметри адаптаційних можливостей. Важливим показником фізичного розвитку людини є постава — комплексна морфо-функціональна характеристика опорно-рухової системи.

Під фізичним розвитком розуміють біологічні процеси, що безперервно відбуваються. На кожному віковому етапі вони характеризуються певним комплексом пов'язаних між собою та з зовнішнім середовищем морфологічних, функціональних, біохімічних, психічних і інших властивостей організму і обумовлених цим своєрідністю запасом фізичних сил. Високий рівень фізичного розвитку поєднується з високими показниками фізичної підготовки, м'язової та розумової працездатності.

      В основі оцінки фізичного розвитку лежать параметри росту, маси тіла, пропорції розвитку окремих частин тіла, а також ступінь розвитку функціональних здібностей його організму (життєва ємність легень, м'язова сила кистей рук та ін; розвиток мускулатури і м'язовий тонус, стан постави, опорно-рухового апарату, розвиток підшкірного жирового шару, тургор тканин), які залежать від диференціювання і зрілості клітинних елементів органів і тканин, функціональних здібностей нервової системи та ендокринного апарату. Історично склалося, що про фізичний розвиток судять головним чином за зовнішніми морфологічними характеристиками. Проте, цінність таких даних незмірно зростає в поєднанні з даними про функціональні параметри організму. Саме тому для об'єктивної оцінки фізичного розвитку, морфологічні параметри слід розглядати спільно з показниками функціонального стану, працеспроможності серця при фізичному навантаженні які, до речі, в 56% оглянутих дітей є незадовільними!

                                        Декілька порад, аби запобігти викривленню хребта:

  1. Слідкуйте за поставою дитини та за її розпорядком дня. Зранку перед дзеркалом фіксуйте її поставу, заносячи плечі назад. Дитина повинна більше рухатися, а уроки нехай чергуються з відпочинком. Але не з сидінням за ґаджетом, а з активним рухом – нехай дитина пограє м’ячем чи побігає з друзями.
  2. Навчіть дитину правильно сидіти за столом та партою. Не можна сидіти на краю стільця: потрібно спиратися усією спиною на його спинку. У школі ж парти повинні відповідати  зросту дитини. А вчителі у свою чергу обов’язково повинні часто пересаджувати дітей з одного ряду на інший.
  3.  Поясніть, що книги потрібно носити у спеціальному рюкзаку з жорсткою спинкою. Сумочки або сумки на одне плече сприяють викривленню хребта. Також підбори у підлітковий період можуть бути одним з провокуючих чинників.

 

               Профілактика захворювань серцево-судинної системи у дітей

Хвороби серцево-судинної системи це проблема не тільки дорослих людей. Вони часто виникають і у зовсім маленьких дітей. На це впливають погана екологія, неякісне харчування, неправильний спосіб життя, стреси. Багато дітей з хворобами серця і судин стають інвалідами. Батьки, які вважають профілактику цих захворювань у дитини – питанням не першої важливості, роблять помилку. Захворювання серцево-судинної системи можуть з’явитися в будь-якому віці. До поширених дитячих захворювань серцево-судинної системи можна віднести: аритмію, синдром вегето-судинної дистонії, запальні захворювання серця,  вади та аномалії розвитку серця та судин. Найпоширенішими хворобами серцево-судинної системи в підлітковому віці є: пролапс двостулкового клапана, нейроциркуляторна дистонія, вегето-судинна дистонія.

Будь-яке з цих станів вимагає ретельного контролю та обстеження. Правильне лікування і поради лікаря допоможуть побороти недугу на ранній стадії. В іншому випадку вікові зміни можуть стати причиною серйозних серцево-судинних захворювань. Для того щоб проблеми з серцем і судинами не затьмарювали життя дорослої людини, з дитинства варто дотримуватися ряду рекомендацій.

Раціональне харчування

Важливо, щоб раціон дитини був повноцінним і включав продукти з різних груп. Також важливо правильно організувати режим прийому їжі. Дітям необхідні три повноцінних прийому їжі та два перекуси – на другий сніданок і полудень. Потрібно звести до мінімуму споживання дитиною солі (до 5 г). Постійне вживання солоної їжі є чинником ризику розвитку артеріальної гіпертонії.

Характер харчування дитини визначається, перш за все, сім’єю. Тому важливо закласти здорові сімейні звички харчування – наприклад, звички до споживання великої кількості овочів і фруктів, недосолювати їжу, використання рослинного масла, каш з цілісних злаків, продуктів із знежиреного молока.

Фізична активність

Проблема фізичного розвитку особливо актуальна в сучасному світі. Основним дозвіллям дітей тепер є не футбол у дворі, а комп’ютерні ігри. Часто дитину в дитячий сад або школу відвозять на машині, що істотно полегшує життя, але при цьому виключає навіть невелике фізичне навантаження. Малорухливий спосіб життя і відсутність фізичної активності знижує інтенсивність окислювальних процесів в серці, змінює нейрогуморальну регуляцію органів і тканин, призводить до накопичення надмірної ваги і ожиріння. 

Для профілактики проблем з серцем діти старше 2 років повинні отримувати помірне фізичне навантаження як мінімум 30 хвилин в день щоденно. Наприклад, Ви можете запропонувати своїй дитині: щоденні піші прогулянки,  їзду на велосипеді, відвідування плавального басейну,  ігрові види спорту в секції, заняття танцями 2 рази на тиждень.

Відмова від шкідливих звичок

Про проблему куріння потрібно замислюватися ще в дитячому віці. Якщо курить хтось із батьків маленької дитини, малюк і сам стає курцем, тільки пасивним. Крім того, діти батьків, які палять частіше страждають на бронхолегеневі захворювання, отити.

Куріння, вживання пива і алкоголю занадто часто зустрічається серед підлітків. Важливу роль відіграє своєчасна інформованість про наслідки згубних звичок, бесіда з батьками та їх особистий приклад, пропаганда здорового способу життя. Якщо ви не змогли кинути палити для себе, спробуйте це зробити заради дитини.

Регулярне обстеження

Будь-кому, навіть здоровій дитині на першому році життя бажано провести ЕКГ та УЗД серця, і переконатися що відсутні будь-які приховані патології. Далі, якщо ваш малюк росте здоровим з профілактичною метою ЕКГ необхідно пройти перед надходженням в дитячий сад або спортивну секцію, а далі перед школою. 

Якщо у дитини чи її батьків є якісь скарги, турбують якісь симптоми, а також, якщо обтяжена спадковість по серцево-судинним захворюванням, то слід, не відкладаючи звернутися до сімейного лікаря, який проведе огляд і при необхідності призначить потрібні обстеження.

Почніть піклуватися про здорове серце вашої дитини вже сьогодні і це допоможе їй стати активною і успішною людиною в майбутньому.

 

До уваги батьків та працівників освіти!